Recenzja: Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Katherine Applegate)

11026037_866232586789443_8109611196336282442_n

Życie pisze najlepsze scenariusze. Wiemy to nie od dziś. Historie inspirowane autentycznymi wydarzeniami dostarczają całej gamy emocji. Czasem poruszają najdelikatniejsze struny ludzkiej duszy. I tak właśnie jest w przypadku tej niepozornej książki dla dzieci, po którą z powodzeniem mogą sięgnąć również dorośli. Dlaczego? Zdziwicie się, ile można nauczyć się od nietuzinkowego goryla, który obserwując ludzi zza szklanej szyby, jest w stanie dostrzec to, na co my zazwyczaj nie zwracamy uwagi, czego nie dostrzegamy.

„Jedyny i niepowtarzalny Ivan” Katherine Applegate to bezapelacyjnie najlepsza książka, którą w tym roku przeczytałam. Zanim wzięłam ją do ręki, przeczuwałam, że nie będzie to zwykła historia o zwierzakach z Galerii Handlowej, że będzie niosła za sobą coś więcej. I nie myliłam się. Jak zauważa Ivan: Ludzie marnują słowa. Rzucają je jak skórki z bananów i pozwalają, by zgniły. Autorka na szczęście tego nie robi. Serwuje nam powieść niezwykle oszczędną w słowach, piękną w swej prostocie, niosącą za sobą cudowne przesłanie. Co ciekawe inspiracją do napisania tej książki stała się prawdziwa historia goryla, który słynął z obrazów „sygnowanych” odciskiem palca i który zanim stał się ulubieńcem ogrodu zoologicznego w Atlancie, przez 27 lat mieszkał w malutkiej klatce na terenie centrum handlowego. To właśnie jemu autorka dała własny głos i własną wersję wydarzeń, ale ciiii… Nic więcej Wam już nie zdradzę. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do obejrzenia mojego dzisiejszego filmiku oraz oczywiście do sięgnięcia po tę wspaniałą powieść, za którą serdecznie dziękuję Wydawnictwu CzyTam.

Na koniec mały bonus! Albo raczej swego rodzaju przypominajka. Wydaje mi się bowiem, że widzieliście ten film, albo chociaż o nim słyszeliście. Chodzi oczywiście o „Goryle we mgle” (1988), szalenie wzruszający obraz wyreżyserowany przez Michaela Apteda. Film opowiada o życiu Dian Fossey, amerykańskiej zoolog-prymatolog, która podjęła wieloletnią pracę badawczą nad gorylami górskimi zamieszkującymi lasy Rwandy. Dian zaangażowała się w ich ochronę i niestety zapłaciła za to najwyższą cenę. Dlaczego? Zobaczcie film. Nie pożałujecie tego. Świetnie spędzony czas. Morze wylanych łez. No i Sigourney Weaver w roli głównej. Dodam, że aktorka została za tę rolę nominowana do Oscara. Nagrodzono ją też Złotym Globem. Na zachętę kilka cudownych ujęć :-)

Fot. Filmweb

Filmweb

fot. Filmweb

Fot. Filmweb

Książka wydana przez Wydawnictwo CzyTam
Cena: 24,99 zł

Share This Post
Related Posts
Parabellum by Remigiusz Mróz
Recenzja: Endgame. Wezwanie (James Frey)
Recenzja: Starcie królów (George R.R. Martin) + konkurs z Galapagos Films
 • http://zdobraksiazka.blogspot.com/ Łukasz Mąsior

  Mam nadzieję, że kiedyś sięgnę po tę książkę, a ten cytat „Ludzie marnują słowa. Rzucają je jak skórki z bananów i pozwalają, by zgniły” muszę sobie zapisać :)

  • http://bookreviews.pl/ Anita

   Też mam taką nadzieję :) Książka dla dzieci, ale tak napisana, że zakochałam się w niej od pierwszej strony <3 <3 <3 Kopalnia świetnych, dających do myślenia spostrzeżeń :)

   • http://zdobraksiazka.blogspot.com/ Łukasz Mąsior

    tak btw. na disqusie nie robią się serduszka tylko jest zwykłe <3 jak Ty to, Anita, przeżyjesz :o

    • http://bookreviews.pl/ Anita

     wiem, wiem :D Ubolewam nad tym :)))