BOOKATHON: BOJOWA PIEŚŃ TYGRYSICY (AMY CHUA)

bojowa pieśń

„Bojowa pieśń tygrysicy” Amy Chua, czyli kolejne BOOKATHONOWE wyzwanie, okazała się pozycją niezmiernie ciekawą, ale też kontrowersyjną, ponieważ następuje w niej zderzenie dwóch światów oraz całkiem odmiennych modeli wychowania. Model chiński vs model zachodni. Czym one się różnią? Zachodni rodzice są zdecydowanie bardziej liberalni. Pozwalają swoim pociechom na więcej, a gdy przykręcają im śrubę, nigdy nie robią tego tak mocno jak chińska matka…

Im więcej i ciężej pracujemy, tym większe sukcesy odnosimy. To główne przesłanie płynące z kart tej książki. Właśnie dlatego Amy nie pozwalała swoim córkom 1) nocować u koleżanki 2) bawić się tamże 3) grać w szkolnym przedstawieniu 4) narzekać, że nie grają w szkolnym przedstawieniu 5) oglądać telewizji i grać w gry komputerowe 6) decydować o wyborze kółek zainteresowań 7) dostawać oceny niższe niż szóstka 8) nie być najlepszymi w klasie ze wszystkich przedmiotów z wyjątkiem dramatu i gimnastyki 9) grać na czymś oprócz fortepianu lub skrzypiec 10) nie grać na fortepianie lub skrzypcach. 

Autorka oczywiście robiła to w dobrej wierze, w trosce o przyszłość swoich córek. Chciała dla nich jak najlepiej. Robiła dokładnie to, co sama wyniosła z domu. Wychowywała je zgodnie z chińską kulturą. Chciała by jej córki były wszechstronnie uzdolnione. Doskonałe. Tylko że nie ma ludzi doskonałych. Każdy popełnia błędy. Upadamy. Wstajemy. Idziemy dalej. Właśnie tak wygląda życie. I zdaje się, że Amy o tym zapomniała. Można wychować dziecko na geniusza, ale nie powinno się tego robić kosztem jego dzieciństwa. Nie poprzez zmuszanie go do robienia tego, na co nie ma ochoty. Choć nie pochwalam metod stosowanych przez Amy, chwilami trudno było jednak odmówić jej racji. I tak jak ona zaczęła w końcu czerpać co nieco z zachodnich metod wychowawczych, tak i my możemy się czegoś od niej nauczyć. Polecam!

****************

Koniecznie dołączcie do naszej grupy na fb (link TUTAJ)

Zachęcam też do odwiedzania strony Bookathon.pl – znajdziecie na niej wszystkie informacje odnośnie maratonu oraz konkursów, które dla Was przygotowałyśmy :)

Share This Post
Related Posts
TBR| BOOKATHON – DZIEŃ PIERWSZY – CZAS START!
Podsumowanie BOOKATHONU
BOOKATHON: KREW NA ŚNIEGU (JO NESBO)