Books and songs #1

Music makes the people come together

Nie potrafię żyć bez książek. Nie potrafię też żyć bez muzyki. I myślę, że to zauważyliście, jeśli śledzicie mój blog. Do każdego posta (prawie każdego – są wyjątki – nadrobię zaległości :D) dobieram piosenki, które moim zdaniem oddają klimat książki, o której paplam, albo w mniejszym bądź większym stopniu pasują do konkretnego wpisu. Tak jak teraz. Madonna – Music. Kocham! Świetnie pasuje do tego posta, bo jakby nie było chodzi w nim o muzykę. O tak! Filmiki typu books ans songs podpatrzyłam u zagranicznych booktuberów. Spodobały mi się. Postanowiłam wzbogacić o nie swój vlog.  Świetna zabawa! Jak mi to wyszło? Przekonajcie się sami :)

Krótkie wyjaśnienie, dlaczego do tych książek dobrałam takie a nie inne piosenki:

1. Nomen omen: Lily Allen – Alfie

Alfie przywodzi mi na myśl Niedasia, brata głównej bohaterki, wielkiego fana Warcrafta, który gdyby tylko mógł całymi godzinami siedziałby przed monitorem próbując dopaść gada, killnąć gada i to najlepiej shotem :D Leń jakich mało :)

2. Szklana pułapka: The Lovin’ Spoonful – Summer In The City

Piosenka otwierająca trzecią część Szklanej pułapki, która tak zapadła mi w pamięć, że za każdym razem, gdy ktoś wymówi przy mnie nazwisko McClane, od razu zaczynam ją sobie nucić. Ją albo „Let it snow” :D

3. Dziewczyny z Danbury: Regina Spektor – You’ve Got Time

Piosenka ta znajduje się na ścieżce dźwiękowej serialu „Orange is the new black”, który stworzono na podstawie powieści Piper Kerman. I co tu dużo mówić. Świetnie oddaje więzienny klimat.

4. Parabellum: Andrzej Żarnecki – Róża i bez

Nie może być inaczej :D Oto powieść osadzona w realiach II wojny światowej, więc… jaką inną piosenkę miałam wybrać, jeśli nie wielki przebój z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”? Czytając Parabellum, nuciłam ją czasem. Pasuje do tej książki i to jak!

5. Ćwiartka raz: Spice Girls – Stop

Książka Karoliny Korwin-Piotrowskiej przywołała wiele miłych wspomnień z dzieciństwa. To dzięki niej odżyła moja miłość do Spice Girls hehe

6. Zagadka śmierci Strufiego: Avril Lavigne – Alice

Czytając „Zagadkę śmierci Strufiego” autorstwa Piotra Czubowicza czułam się trochę jak Alicja w krainie czarów. Wszystko wydawało mi się takie dziwne i intrygujące zarazem. Przerysowani bohaterowie, groteskowe zdarzenia i towarzysząca temu wszystkiemu atmosfera absurdu.

7. Wyznania zakupoholiczki: Gwen Stefani – Rich girl

Komentarz zbędny. Wystarczy wsłuchać się w tekst. Cała REBECCA!!!!

8. Wilk z Wall Street: Meth Lab Zoso Sticker – 7Horse

Piosenka narzucona przez ekranizację :) Towarzyszyła mi przez cały czas, gdy czytałam książkę. Tak jakoś kojarzy mi się z Belfortem i kropka.

9. Bridget Jones: Celine Dion – All by myself

Piosenka cały czas aktualna, jeśli chodzi o Bridget. Po śmierci Marka Bridget musi na nowo poukładać sobie życie, no i nie chce być sama :)

10. Kocham Nowy Jork i Kocham Paryż: KT Tunstall – Suddenly I See

Zwariowana piosenka, która pasuje do Catherine, głównej bohaterki tych powieści, która pracuje, pracuje i jeszcze raz pracuje. W imię czego? W drugiej części przynajmniej pracuje dla Diora, a w pierwszej? Siedzi po godzinach w kancelarii odwalając całą masę papierkowej roboty :)Share This Post